Blog > Komentarze do wpisu

Domowy ekstrakt waniliowy.

              Jakiś czas temu zaopatrzyłam się w laski wanilii i wykorzystałam je do zrobienia cukru waniliowego i ekstraktu. Staram się nie używać sklepowych odpowiedników tych dwóch produktów. A właściwie używam tylko tych moich, zrobionych domowym sposobem :-). Zalety są ogromne, bo wiem, co dodaję, a aromat jest cudowny, naturalny i prawdziwy. Trochę trzeba poczekać zanim się użyje tego ekstraktu, ale zapewniam Was, że zapach i smak wynagrodzi wszystko. Taką esencję waniliową można dodawać do słodkich wypieków, deserów, kawy, mas, kremów i oczywiście lodów. Jeszcze jednej zalety nie wymieniłam, a jest nią cena. Taki domowy ekstrakt kosztuje mniej i można go zrobić więcej. W laski wanilii można się zaopatrzyć przez internet lub w sklepach, czasami mają jakieś akcje np. w lidlu. Sporządzenie takiej esencji jest ekspresowe, oprócz oczywiście czasu oczekiwania. Mam nadzieję, że wystarczająco Was zachęciłam do zrobienia swojego domowego ekstraktu z wanilii i proszę zabrać się do roboty, hehe ;-). 

 

Domowy ekstrakt waniliowy.

 DOMOWY EKSTRAKT WANILIOWY.

          Składniki:

  • 3 soczyste, długie laski wanilii
  • 150 ml wódki
  • 100 ml golden rumu (można zamiast rumu użyć tylko samej wódki wtedy należy użyć 250 ml alkoholu)
  • szczelna buteleczka

          Sposób przyrządzania:

            Laski wanilii przekroić wzdłuż na pół, pozostawiając ziarenka. Włożyć do buteleczki i zlać alkoholem, aż do całkowitego przykrycia strąków. Zakręcić i odstawić w chłodne i ciemne miejsce, co pewien czas wstrząsając. Ekstrakt już po tygodniu nabiera koloru, ale najlepszy jest po 2 miesiącach, wtedy nabierze ciemniejszej barwy i pełnego aromatu. Kiedy ekstraktu będzie ubywać, można go uzupełnić alkoholem i odstawić do ponownego uzyskania żądanego aromatu. Warto także, co pewien czas dorzucić laskę wanilii, nawet tę już bez ziarenek, aromat będzie mocniejszy. Esencję przechowywać należy w chłodnym i ciemnym miejscu. Gotowy ekstrakt ma barwę mocnej herbaty.

Smacznego !!!

 

Domowy ekstrakt waniliowy.

czwartek, 23 kwietnia 2015, madeline82
Tagi: wódka rum
Drukuj
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Ważna informacja!
Zdjęcia prezentowane na tym blogu są moją własnością. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Moje przepisy znajdziecie tu:

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

przepisy kulinarne
Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów
myTaste.pl
rondel
Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy
zBLOGowani.pl

FlyB - Kulinaria
KobiecePorady.pl - Portal z poradami dla Kobiet