Blog > Komentarze do wpisu

Domowy cukier waniliowy.

             Aby zrobić dobrej jakości domowy cukier waniliowy potrzeba dwóch składników: drobny cukier i laskę wanilii. Jest to doskonały dodatek do ciast, ciasteczek i deserów. Jeśli raz zrobisz taki cukier, to nie sięgniesz po ten sklepowy !! Jest on z waniliną, substancją pozyskiwaną syntetycznie, znacznie tańszą niż prawdziwa wanilia. W sklepach można kupić cukier waniliowy z prawdziwą wanilią, ale ja jednak wolę domową wersję :-). Faktem jest, że wanilia nie jest tania, ta w sklepach kosztuje ponad 10 zł, ale można kupić ją przez internet hurtem (około 2 zł za laskę). A więc zachęcam do zrobienia domowego cukru waniliowego. Minimum wysiłku skutkuje pysznym i prawdziwym aromatem i smakiem wanilii.

 

Domowy cukier waniliowy

DOMOWY CUKIER WANILIOWY

          Składniki:

  • 300 g drobnego cukru
  • 2 laski wanilii

          Sposób przyrządzania:

            Wsypać cukier do szczelnego pojemnika. Wanilię przeciąć wzdłuż, zeskrobać nasionka i wrzucić do cukru. Laski pokroić na 2 - 3 części i również dorzucić do cukru. Zamknąć pojemnik i wstrząsnąć. Cukier jest gotowy po 1 - 2 tygodniach. Pojemnik przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Smacznego !!!

 

Domowy cukier waniliowy

poniedziałek, 17 listopada 2014, madeline82
Tagi: wanilia
Drukuj
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Ważna informacja!
Zdjęcia prezentowane na tym blogu są moją własnością. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest zabronione.
Moje przepisy znajdziecie tu:

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

przepisy kulinarne
Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów
myTaste.pl
rondel
Przyprawiony.pl - kolekcjonuj ulubione przepisy
zBLOGowani.pl

FlyB - Kulinaria
KobiecePorady.pl - Portal z poradami dla Kobiet